četrtek, 18. april 2024

Praznovanje 120-letnice Planinskega društva Radovljica

Društva |
Planinsko društvo Radovljica |
10. marca 1895 je bilo v Klinarjevi gostilni na Linhartovem trgu v Radovljici ustanovljena Radovljiška podružnica Slovenskega planinskega društva. Področje delovanja je obsegalo velik del Gorenjske, vse do Bele peči. V prvih letih so predvsem markirali poti in gradili planinske koče.
Planinsko društvo Radovljica je bilo temelj za kasneje ustanovljena planinska društva na Gorenjskem. Zgradili so več planinskih koč, deseta je bila Pogačnikov dom na Kriških podih, ki je še dandanes ponos radovljiških planincev. Društvo pa danes upravlja s tremi planinskimi postojankami in sicer z Valvasorjevim domom pod Stolom, z Roblekovim domom na Begunjščici ter z Pogačnikovim domom na Kriških podih.

V društvu uspešno deluje več odsekov, v katerih se lahko udejstvujejo posamezniki različnih interesov in starostnih skupin. Za najmlajše se najdejo aktivnosti v športno plezalnem odseku in v mladinskem odseku, ki predstavlja kar četrtino članstva v društvu. Športno plezanje se med mladimi vse bolj uveljavlja, omeniti moramo Domna Škofica, ki spada v vrh svetovnega plezanja. Večina mladih v društvu pa se z veseljem udeleži planinskih pohodov za otroke, ki se izvajajo vsak mesec med šolskim letom.

Mladi se lahko aktivno udejstvujejo tudi v alpinističnem odseku in čeprav vsi ne postanejo odlični alpinisti, je nabrano znanje od spremljanja vremenskih situacij do različnih snežnih in drugih razmer v naravi resnično bogastvo nabranih izkušenj, ki gorniku lahko koristijo vse življenje. Naši alpinisti plezajo odmevne smeri v Alpah, Himalaji in Andih.

14_obletnica_obcni_zbor_foto_oto_zan

Vse člane društva vabimo tudi k sodelovanju v markacijskemu odseku, kjer v zadnjih letih nujno potrebujemo sodelavcev, saj naše društvo skrbi za kar 60 km planinskih poti, ki jih je stalno potrebno čistiti, vzdrževati in popravljati.

Vsi se nam lahko pridružijo tudi na planinskih pohodih, ki jih organizira vodniški odsek. Izbira ciljev je zanimiva in marsikaterega vrha naši zvesti pohodniki ne bi sami obiskali nikoli.
Prav tako lahko odrasli sodelujejo pri upravljanju naših treh postojank. Vzdrževanje le-teh, sodelovanje pri organizaciji raznih dogodkov ali pa pomoč pri nošenju na Roblek v zimskih mesecih- za vzdrževanje kondicije; vsepovsod se nam lahko pridružite.

Torej je Planinsko društvo Radovljica tesno povezano z življenjem v Radovljici in širši okolici.

Ponosni smo na svoje 120-letno delovanje!

Prav vsak, ki je sodeloval v preteklosti ali ki sodeluje danes, je pripomogel k uspešnemu delovanju društva. Slednje smo opisali v zborniku »120 let radovljiškega planinstva 1895 - 2015.«

Hkrati smo se odločili, da ob tej visoki obletnici pripravimo razstavo katere otvoritev je bila v petek, 13. marca v Šivčevi hiši. Predstavili smo zgodovino društva v sliki in besedi, naše tri planinske postojanke ter delo odsekov. Poudarek je na delu zadnjih desetih let.

Razstavo si lahko ogledate vsak dan, razen ob ponedeljkih, do 29. marca 2015 in sicer med 10. in 12. uro ter med 16. in 18. uro.

Jana Remic

Oto Žan