sreda, 24. april 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

NOVICE  

četrtek, 2. julij 2015, ob 11.45 uri, ogledov: 2385

Pred poletjem še ponosno na Tolminsko

Splošno | 
Planinsko društvo Tolmin | 
Objavil(a): Matej Ogorevc
Koča na planini Razor leži na stičišču pomembnih planinskih poti, in sicer Slovenske planinske poti, Evropske pešpoti in Slovenske geološke poti. Planina se ponaša s pestrim rastlinstvom, med katerimi so številne rožice zdravilne, nekatere pa takšne, ki rastejo na zelo omejenem območju (Ozkolistna preobjeda, Zoisova zvončnica, Petkovškov mak, Bertolonijeva orlica).

A ne samo po malih pisanih in dišečih rastlinicah, ki sestavljajo dehteče preproge  alpskega cvetja, planina Razor je znana tudi  po mogočnih 300-letnih bukvah, ki so bila kot ena prvih zaščitena kot gozd s posebnim pomenom. Bukve predstavljajo simbol planine in svojevrstno krajinsko posebnost. A ne samo z rastlinstvom, planina se ponaša še z mnogi drugimi naravnimi danostmi in znamenitostmi. V njenem podzemlju se skriva najdaljši jamski sistem v Sloveniji, ki v dolžino meri kar 25.535 m raziskanih rovov, v bližini koče se nahaja megalitski krog postavljen na geomantični točki, ki s svojo bio energijo blagodejno vpliva na počutje, ponašajo pa se tudi z več stoletno tradicijo pridelovanja tolminskega sira (prvega so izdelali davnega leta 1200).   Koča je odprta od 20. junija do 20. septembra, pred in po sezoni ob vikendih pa ob lepem vremenu. Z njo upravlja PD Tolmin in je odlično izhodišče za obisk kar nekaj okoliških vrhov višjih od 2000 m kot so npr. Krn, Rodica, Črna prst (daljše nezahtevne ture) ali Vogel in prelaz Globoko (primerne za manj vzdržljive).

Dostop

Z avtomobilom se iz Tolmina po lokalni cesti vzpnite na planino Lom, od koder se po gozdni cesti peljite še približno 2 km do planine Kuk. Tu parkirajte. S parkirišča vas do koče loči še 45 min lahkotne hoje po markirani poti, ki jo zmorejo tudi mlajši otroci.

Opisali smo vam najlažjo pot, ki jo priporoča Zlatorog. Lahko pa se peš odpravite tudi kar iz Tolmina skozi Tolminska korita do Tolminskih raven in nato do koče po bolj ali manj zahtevni poti. Hodili boste 4 ure. Ta je primerna tudi za kolesarje. Iz Tolmina preko vasi Žabče, prek planine Lom in Kuk boste prav tako pešačili 4 ure. Štartate lahko tudi iz vasi Koritnica in prek planine v Prodih boste pri koči v 4,5 urah. Iz Hudajužne prek Stržišča in nato prek planine v Prodih boste pri koči prav tako v 4,5 urah.

Če si boste pot krajšali z avtom, izberite prvo opisano pot, lahko pa avto parkirate že na planini Lom. Od tu boste do cilja potrebovali uro in 45 min.

Razgled

Ob posedanju pred kočo ne morete prezreti značilne gore, 1881 m visokega Tolminskega Migovca. Desno od njega se kiti Vrh nad Škrbino, Meja, Rušnati vrh, Preval Globoko Vogel in Žabijski Kuk. Proti jugu pogled seže vse do Tržaškega zaliva, pred njim pa še na Banjško planoto in Tolminsko kotlino.

Program:

program_planina_razorOd 8.30 ure dalje vas bomo čakali pred kočo in to je ura, ko bomo odprli častno Zlatorogovo vpisno knjigo ter v njej pričeli zbirati vaše podpise. Za vsakega bo Pivovarna Laško Planinskemu društvu Tolmin donirala 1 € za sofinanciranje zamenjave dotrajanih akumulatorjev fotovoltaičnega sistema koče na planini Razor, katerih nabavna cena znaša 11.000 €.

Tekom celega dne se bodo na prizorišču pred kočo odvijale številne nagradne animacijske družabne igre. Pomerili se boste lahko v skakanju v žakljih, hitrostnemu pobiranju smeti, skupinskemu smučanju, igri spomin in še mnogočem. Igrali se bomo od 9.30 dalje.

Ga. Metoda Skovik, umna in modra sovica, vabi vse otroke med 10. in 14. uro v svojo družbo. Skupaj boste ustvarjali in se kaj pametnega naučili. Recimo, da za bukev velja prepričanje, da obvaruje pred strelo in da njena energija vrača samozaupanje in pomirja duha ter pomaga pri odločitvah? Predstavila vam bo še kopico drugih drevesnih in lesnih zanimivosti ter dokazala, da njej zagovoto ne manjka deska v glavi. Pa da ne boste mislili, da bo samo pametovala. Kje pa! Skupaj z njo boste lahko ustvarili njeno dvojnico, si jo brez bolečin tetovirali na primer na spodnji zunanji del leve nadlahti ali pa kar na desni gleženj pod desnim kolenom (tako zna namreč komplicirati naša Metodica, a mi ji nič ne zamerimo), ji pobarvali dolge spodnje hlačke ali izdelali preganjalca slabih sanj in nočnih mor. Hu-hu-do dobro bo in res bi bila škoda, če se ne bi spoznali!

Kulturno bogastvo je splet različnosti, posebnosti, enkratnosti, izvirnosti. Tisti, ki samo ponavljajo za drugimi in ne zmorejo pokazati nič svojega, nič takega, kar bi jih razlikovalo od drugih, so kulturno revni. Zato je tako pomembno ohranjati, vzpodbujati in negovati avtentično kulturno izročilo. Naše je samo tisto, kar je drugačno od drugih; česar drugi nimajo. Samo tisto, kar je nastajalo na naših tleh, z našimi ljudmi, z njihovim znanjem in z njihovo izvirnostjo. Ta načela usmerjajo tudi delo folklorne skupine Razor, ki bo ob 11. uri pred domom predstavila etnološke običaje tolminskega območja.

Ob 11.30 se nam bodo predstavili požrtvovalni in pogumni fantje in dekleta iz vrst tolminskih gorskih in jamarskih reševalcev. Izvedli bodo tudi praktični prikaz reševanja – eni z višav, drugi iz globin.

Točno opoldne nas bodo s svojimi prijetnimi zvoki začeli razvajati harmonikaši in člani pevskega zbora.

Ko bo sonce najvišje na nebu in ko bo senca najkrajša (poleti je to ob 13. uri), se bodo predstavili mojstri domačih obrti pletenja košev in domačih jedi kot je tolminska frika.

S karaokami začnemo ob 15. uri in prepevali bomo vse tja do 16. ure, ko se bomo polni novih doživetij razšli.

logo_pivovarna_lasko_m logo_zlatorogova_transverzala_ponosa_m PZS_znak_napis_desno_m

 Kako do koče na planini Razor:

 


Komentarji

Prikaži vse komentarje (0)
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024
SOCIALNA OMREŽJA
Če ti je vsebina všeč, jo objavi na Twitterju in/ali FaceBook-u.

Iskanje med novicami


Išči med

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
ZADNJE NOVICE
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih