ponedeljek, 1. februar 2016, ob 12.30 uri, ogledov: 2840

Odprtje razstave Triglav - Slovenija in njena nacionalna gora v Švici

Planinska kultura |
V petek, 29. januarja 2016, je Švicarski planinski muzej v Bernu odprl razstavo z naslovom Bivak 15 Triglav - Slovenija in njena nacionalna gora. Razstava, ki jo dopolnjuje filmski kolaž intervjujev z bolj ali manj znanimi Slovenci o njihovem videnju pomena Triglava, govori o posebnih občutjih, ki jih ima ta pri Slovencih.
V posebnem nagovoru je to lepo izpostavil prof. Jon Mathieu in pri tem posebej poudaril zgodovinski pomen Triglava pri oblikovanju slovenske identitete. Veleposlanik Republike Slovenije v Švici Franc Mikša pa je ob skorajšnji pomembni obletnici Slovenije kot samostojne države pomen Triglava navezal tudi na proces osamosvajanja, ki se je končal pred četrt stoletja. Zbrane goste, med katerimi so bili tudi veleposlaniki nekaterih držav, akreditiranih v Bernu, ter tudi številni slovenski rojaki, ki delujejo v okviru slovenskih planinskih in kulturnih društev v Švici, je pozdravil tudi podpredsednik Planinske zveze Slovenije Miro Eržen ter v zahvalo in priznanje za postavitev razstave Švicarskemu planinskemu muzeju predal srebrno plaketo Ustanove Avgusta Delavca.

triglav_bern_1_foto_silvo_plavec
Direktor Švicarskega planinskega muzeja z veleposlanikom, avtorico razstave in predstavniki slovenskih društev v Švici ter nekdanji veleposlanik Švicarske konfederacije v Sloveniji (foto Silvo Plavec/RTV Slovenija)

Razstava, ki so jo pripravili avtorica - kustosinja Švicarskega planinskega muzeja Barbara Keller, strokovni sodelavci Narodnega muzeja v Ljubljani (na razstavo so pripeljali natančno kopijo Aljaževega stolpa, ki bo verjetno kmalu na vrhu Triglava zamenjala original, ki ga krepko načenja zob časa), strokovni sodelavci Slovenskega planinskega muzeja (prispevali so muzejske eksponate, vezane na tematiko razstave), sodelavci RTV Slovenija, ki so pripravili filmske prispevke, in PZS ter ob velikem razumevanju in podpori projektu veleposlaništvo RS v Švici. Vsekakor je bilo odprtje razstave prijeten planinski dogodek, ki bo ne samo pomagal odkrivati tančico s fenomena Triglav obiskovalcem razstave, pač pa bo privabil Švicarje, da obiščejo Julijske Alpe.

triglav_bern_keller_miksa_foto_silvo_plavec
Avtorica razstave Barbara Keller in veleposlanik Republike Slovenije v Švici Franc Mikša (foto Silvo Plavec/RTV Slovenija)