torek, 16. april 2024

Splošno |
Gospodarska komisija |
Planinsko društvo Trbovlje |
Od 8.30 ure dalje vas bomo čakali pred kočo in to je ura, ko bomo odprli častno Zlatorogovo vpisno knjigo ter v njej pričeli zbirati vaše podpise. Za vsakega bo Pivovarna Laško Planinskemu društvu Trbovlje donirala 1 € za obnovo, vzdrževanje in večja investicijska dela na planinskem domu.
Planinski dom na Mrzlici stoji tik pod 1122 m visoko Mrzlico, imenovano tudi Knapovski in savinjski Triglav. Širše področje Mrzlice je razglašeno za krajinski park, saj se ponaša bogatim in raznolikim rastlinstvom. Pogorje sestoji z dveh vrhov. Vzhodni je poraščen z našim najpogostejšim naravnim drevesom bukvijo, zahodni pa je neporaščen in nudi širne razglede.

Na vzhodu pogled seže do Gozdnika, Maliča, Boča in Donačke gore. Na jugu vidimo Veliko Kozje, Lice, Bohor, Gorjance in Kum. Proti zahodu se nam ob jasnem vremenu na obzorju nariše Snežnik, Javorniki, Nanos in Julijci s Triglavom. Proti severu imamo na očeh Golte, Savinjske Alpe, Raduho, Peco, Plešivec in Pohorje. Pod nami se razteza Savinjska dolina in Zasavje.

A kar je najbolj zanimivo: Mrzlica je gora zelenega možička. Bojda je tudi votla in napolnjena z vodo. V njenih globinah živi zmaj. Tudi orjaška bela kača naj bi švigala po bregovih, če se ozrete v nebo in gledate dovolj dolgo, pa boste videli vsaj metlo avtohtone prebivalke Mrzlice, čarovnice, ki obletava Mrzliško pogorje in straši otroke.

Dom, ki privablja številne pohodnike iz vse Slovenije, stoji na travnatem sedlu med vrhovoma in je odprt preko celega leta. Z njim upravlja PD Trbovlje.

PROGRAM

Od 8.30 ure dalje vas bomo čakali pred kočo in to je ura, ko bomo odprli častno Zlatorogovo vpisno knjigo ter v njej pričeli zbirati vaše podpise. Za vsakega bo Pivovarna Laško Planinskemu društvu Trbovlje donirala 1 EUR za obnovo, vzdrževanje in večja investicijska dela na planinskem domu.

S svojimi izdelki (izdelki iz volne, med, mesnine, sladke dobrote ...) se bo ob 9. uri predstavil aktiv kmečkih žena in okoliških kmetov. Izdelki bodo cel dan na voljo tudi za prodajo.

Od 10. ure dalje ter tekom celega dne se bodo na prizorišču pred Domom na Mrzlici odvijale številne nagradne animacijske družabne igre. Pomeri se boste lahko v skakanju v žakljih, hitrostnemu pobiranju smeti, skupinskemu smučanju, igri spomin in še mnogo.

Metoda Skovik, umna in modra sovica, vabi vse otroke med 10. in 14. uro v svojo družbo. Skupaj boste ustvarjali in se kaj novega naučili. Metoda, Odica po domače, je namreč hči čuka, ki se je oženil s sovo. Podelovala je vso pamet. Zato vas vabi v hribe, da skupaj spoznate bogastvo naših gozdov, spoznate njihove plodove, se naučite, kako iz njih vzgojite drevo, skratka vse in še veliko več, da vas ne bo mogel nihče ozmerjati, da ste lipe. Naučila vas bo tudi starodavne obrti tiska. Vsak si bo lahko s tehniko sitotiska na majico odtisnil njeno podobo ali napis Gremo v hribe. Pa ne samo to! Barvali bomo, na papir in na kožo ter izdelali številne mojstrske umetnine, ki jih lahko pričarajo le otroški prstki. Seveda pod budnim očesom Metode. Hu-hu-do dobro bo, zato se nam le pridruži!

Ob 10.30 nas bo obiskal Perkmandeljc, nagajivi rudniški škrat. Njegovo ime izvira iz nemške besede Bergteufel, s katero so nemški rudarji poimenovali malega vražička, ki se je skrival v njihovih rovih. Naši knapi so besedo vzeli za svojo in jo malce predrugačili, tako je škratek dobil ime Bergmandeljc oziroma Perkmandeljc. Škrate so imeli nekateri rudarji za zlobne, češ da so jim skrivali ter uničevali orodje za delo v jami, drugi pa so trdili, da so nanje renčali zaradi varnosti in jih s tem opozarjali na nevarnosti, ki so pretile v jami. Naj bo zloben ali prijazen je Perkmandeljc škratek, ki je zaznamoval rudarsko življenje in navade. Nekateri knapi so mu zato v jami puščali malico ali celo oblačilca. Vsi, ki so ga kdaj srečali pa trdijo, da ji je vedno spravil v dobro voljo. Prepričani smo, da bo razveselil tudi zbrane na našem dogodku, zato ga ne zamudite.

Nastopili, in nas tekom celega dneva razveseljevali, nas bodo otroci iz folklorne skupine Trbovlje, ansambel Vrhovski ofirači in glasbena skupina Stari časi. Pa ne samo ob 11h, tudi prej in kasneje. Letos bomo na vsakem dogodku poskrbeli za presenečenje. Da to niso Šank Rocki, vam je verjetno že jasno, kljub temu, da jih zagotovo ne bi pričakovali v hribih. Predsodke bomo vrgli čez ramo in spoznali boste, da v hribe hodijo tudi "rokerji"! Z njimi pa ... no, pa naj ostane presenečenje ;) Ob 15. uri pa bodo na račun prišla tudi vaša grla, povabili vas bomo namreč na karaoke.

Vse lepo se enkrat konča, tudi Zlatorogova transverzala ponosa - na Mrzlici se bo okoli četrte ure popoldne.

logo_pivovarna_lasko_m

logo_zlatorogova_transverzala_ponosa_m

logo_brez_v

Kako do Planinskega doma na Mrzlici?