četrtek, 18. april 2024

Zlatorogova transverzala gre na Kopitnik

Splošno |
Planinsko društvo Rimske Toplice |
Med Rimskimi Toplicami in Zidanim Mostom se visoko nad desnim bregom reke Savinje dviga kopitast, raztegnjen in rahlo upognjen skalnat rogelj, Kopitnik. Prav nič eleganten ni, a ravno zaradi svoje navidezne robustnosti kar vabi, da nas začara, nekatere morda tudi prestraši.
Predvsem njegova skalnata stran, kjer nas planinska pot, ko že mislimo, da vrha sploh ni, popelje do prepadnega skalnatega pomola, ki štrli iz gozdnatega pobočja. A brez skrbi, tudi Kopitnik ima svojo prijaznejšo in položnejšo plat. Vzpon le do koče vam bo zagotovo ostal v prijetnem spominu, zato le... prek Lurda na Kopitnik! Koča na Kopitniku je odprta ob sobotah, nedeljah in praznikih; z njo upravlja PD Rimske Toplice.

Izhodišče za vzpon na Kopitnik je v Rimskih Toplicah tako pri trgovini Tuš, kakor iz naselja Šmarjeta (sotočje cest iz Celja , Zidanega Mostu in Hrastnika) pri pokopališču, kjer je zadovoljivo velik parkirni prostor za osebne avtomobile. Od tam se že vidi cerkvica Lurške Matere Božje (pod cerkvijo je včasih izvirala zdravilna voda, danes je studenček usahnil), od koder vodi pot na Kopitnik skozi gozd in prek posameznih jas vse do lovskega doma. Od tam je do koče še približno 10 min.

Z jase pri koči vidimo proti vzhodu dolino Savinje proti Laškemu ter severno obrobje Posavskega hribovja proti Celjski kotlini s Tolstim vrhom; na severni strani sta Šmohor in Malič, na obzorju Pohorje. Če pa se povzpnemo na skalni vrh Kopitnika, ki je pogumnejšim dostopen po dodatnih 15 minutah. Na tej poti je potrebna velika mera previdnosti, saj je vrh ozek in prepaden. S samega vrha vidimo pod seboj dolino Savinje proti Zidanemu Mostu in nad njo Veliko Kozje, pogled pa seže še proti vzhodu in jugovzhodu do Medvednice in Gorjancev. Na zahodu vidimo Kum.

Iz vrha je možen sestop mimo koče, pa tudi preko vulkanskega Stražnika in obnovljenega zdravilišča Rimske Terme.

PROGRAM
kopitnik_programOd 8.30 ure dalje vas bomo čakali pred kočo in to je ura, ko bomo odprli častno Zlatorogovo vpisno knjigo ter v njej pričeli zbirati vaše podpise. Za vsakega bo Pivovarna Laško Planinskemu društvu Rimske Toplice donirala 1 EUR za kvalitetnejše izvajanje njihovega planinskega programa ter za vzdrževanje in investicijska dela na Koči na Kopitniku.

Družabne nagradne igre bomo prilagajali dinamiki dneva in dogodka. Odvisno od trenutnega razpoloženja, številčnosti ekip, starosti članov, razigranosti in vremenskih razmer. V vsakem primeru vas čaka plejada zabavnih aktivnosti od 9:30 dalje. Zabavala vas bosta vedno nasmejanega Gregorja in Andreja: skupinski tek na smučeh, bordanje po pesku, slepe miši, ciljanje na gol, hitrostno sestavljanje puzlov, igra spomin, mikrofon vztrajnosti, vlečenje vrvi, skakanje v žakljih, karaoke in še in še in še in še. Nagrade prispeva Pivovarna Laško ter partnerja projekta, Toyota in Salomon.

Med 10. in 14. uro vabimo vse otroke, kot tudi tiste mlade po srcu, da se pridružijo umni in hudomušni sovici, ki sliši na ime Metoda Skovik. Našli jo boste pod kakšnim drevesom, saj je namreč strastna ljubiteljica prav vseh sort. Med ustvarjanjem najrazličnejših mojstrovin vam bo povedala mnogo o skrbi za našo naravo, o pomenu recikliranja, plastično prikazala, kako se voda v naravi filtrira, poučila o drevesih in tem, zakaj gozodovom rečemo tudi pljuča sveta. Z njenih delavnic boste zagotovo odšli dobre volje, predvsem pa vsaj za kakšen gram pametnejši.

Ko je ozračje primerno ogreto, je čas za karaoke. A previdno! Če presodite, da bi ob vašem prepevanju še mravlje zlezle v najgoblje dele mravljišča, potem nas prej opozorite, da prilagodimo jakost ozvočenja ;). Še vedno je bilo zabavno, računamo, da bo tudi tokrat - a šele po 14. uri.

Vse lepo se enkrat konča, tudi Zlatorogova transverzala ponosa - kot po navadi se bo tudi tokrat okoli četrte ure popoldne.

logo_pivovarna_lasko_m

logo_zlatorogova_transverzala_ponosa_m

logo_brez_v

Kako do Koče na Kopitniku?