petek, 19. april 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

NOVICE  

ponedeljek, 2. januar 2017, ob 8. uri, ogledov: 3097

Na 10. BOFF-u nagrade filmom iz ZDA

Planinska kultura | 
Objavil(a): Manca Ogrin
V Bovcu zmagovalni filmi jubilejne izvedbe festivala: plezalska s severa Atlantika in iz džungle, ekološki z Gangesa, za občinstvo pa gorskokolesarski iz Španije. Posebna omemba za Prečkanje Islandije.
Po štirih dneh projekcij se je bovški festival filmov o športu in naravi BOFF (Bovec Outdoor Film Festival) v petek zvečer zaključil s podelitvijo nagrad. Nagrade so osvojili Dodojevo zadovoljstvo (Dodo's Delight) v kategoriji dolgih športnih filmov, Poumaka v kategoriji kratkih športnih filmov in Sveta (ne)sveta reka (Holy (un)Holy River) v kategoriji filmov o naravi in ekologiji.

Vsi trije zmagovalni filmi prihajajo iz ZDA, oba športna sta plezalska, a s povsem kontrastnih lokacij: Dodo's Delight iz serije Reel Rock s podpisom Seana Villanueva-O'Driscolla prikazuje plezalsko odpravo z jadrnico na Grenlandijo in otok Baffin; Poumaka avtorjev Andyja Manna in Keitha Ladzinskega pa spremlja odpravo na stolp v džungli Francoske Polinezije.

Najnovejši film Peta McBrida Holy (un)Holy River pripoveduje zgodbo reke Ganges. McBride je na BOFF-u leta 2013 že osvojil posebno nagrado žirije za film Vodni stolp.

Posebno omembo si je tokrat prislužil film Prečkanje Islandije (Crossing Iceland) pokojnega režiserja Jureta Breceljnika.

Tako je o nagradah in omembi odločila tričlanska žirija v sestavi Zdenka Mihelič, Rožle Bregar in Nejc Solje. Občinstvo pa si je za najljubšega izbralo gorskokolesarski film Not2Bad kanadske produkcije Anthill in avtorja Darcyja Wittenburga, posnet v Španiji.

V štirih večerih projekcij na desetem BOFF-u je bilo na ogled 38 filmov, od teh 16 med športnimi filmi, daljšimi od 15 minut, 12 med športnimi filmi do 15 minut dolžine in 6 v kategoriji narava in ekologija. Poleg projekcij v osrednjih terminih sta dvorano v Stergulčevi hiši napolnili tudi predavanji Rožleta Bregarja o snemanju filma Zadnji ledeni lovci na Grenlandiji in Roka Rozmana o naravovarstveni akciji Balkan Rivers Tour. Zadnjega dne so v večernem terminu gledalci dostojno zapolnili tudi nekajkrat večjo dvorano v kulturnem domu.

Da je bilo gledanje filmov na velikem platnu drugačno od izkušnje pred domačim zaslonom, so poskrbeli tudi številni avtorji, ki so obiskali Bovec ter radi poklepetali o svojih izdelkih. V petek je bil med zvezdami večera tudi predelani tovornjak, s katerim je mednarodna smučarska druščina Snowmads obredla Srednji Vzhod in Vzhodno Evropo.

"Z jubilejno izvedbo festivala smo zadovoljni," je po zaključku povedal ustanovitelj in direktor festivala Jan Maček. "Tudi z dodatnim dnem v večji dvorani je bil obisk dober, med gledalci pa je bilo še več domačinov, ki so vse bolj vtkani v festival, neprecenljiva je tudi podpora občine."

boff2016_poumaka
Na 10. BOFF-u nagrade filmom iz ZDA (foto arhiv BOFF)

Utemeljitve žirije za nagrajene filme

Šport in akcija – dolgi filmi: Dodo's Delight
Sean Villanueva-O'Driscoll, Josh Lowell, Nick Rosen, Peter Mortimer / 28 minut / ZDA, 2016
Film prikazuje dogodivščine štirih odbitih plezalcev v iskanju novih prvih vzponov v stenah Grenlandije in otoka Baffin. Njihov bazni tabor predstavlja jadrnica Dodo’s Delight, s pomočjo katere se na poti skozi morje, polno ledenih blokov, čeri in slabega vremena, prebijejo do še nepreplezanih sten otoka Baffin.
Če film žirije ni toliko prepričal z delom kamere, pa je to pomankljivost v mnogem nadoknadil z zgodbo polno humorja, avanture, kulinaričnih specialitet in odlične glasbe, za katero poskrbijo akterji filma sami. Čeprav humor v določenih trenutkih prikrije resnost situacij, v katerih se plezalci znajdejo, pa film ne deluje izumetničeno. Fantje so bili na plezalni odpravi, se neizmerno zabavali in spotoma posneli še svoje zabavne dogodivščine, pri čemer pa se pokaže moč dobre montaže filma. Za razliko od drugih finalistov v tej kategoriji Dodo’s Delight predstavlja najboljši preplet vsega, kar smo iskali pri ocenjevanju. Na nek način predstavlja celotni paket. Priznavamo pa, da je bila to kategorija, s katero je imela žirija največ dela, saj je bilo v njej več odličnih filmov, ki so konkurirali za zmago.

Šport in akcija – kratki filmi: Poumaka
Andy Mann, Keith Ladzinski / 15 minut / ZDA, 2016
Film spremlja odpravo izkušenega plezalca in avanturista Mikea Libeckija, znanega po drznih solo vzponih na še neosvojene vrhove in da si na vsakem osvojenem vrhu na glavo nadene bizarno živalsko masko, s katero na svoj način proslavi svoj uspeh; ter na drugi strani še neizkušeno Angie Payne, specialistko balvanskega plezanja, ki še ne ve dobro, v kaj točno se spušča. Cilj odprave je splezati na še neosvojeni stolp Poumaka, ki se nahaja globoko v džungli Francoske Polinezije.
Plezalna zgodba o nedotaknjenih stenah na lep način s filmskim elementom zapleta prikaže uspešen vzpon. Žirijo pa je prepričala tudi duhovita in simpatična zgodba, ki v zelo kratkem času dovolj nazorno predstavi oba glavna protagonista filma, ki se vsak na svoj način spopadeta z zadanim izzivom. Od navdušenja in veselja ob prihodu, do solz, kaosa in drame med samim vzponom in končnim občutkom zmagoslavja in olajšanja na vrhu, film v zgolj 15 minutah nakaže vse težave in lepote odprave, s čimer pove več kot mnogokateri daljši film. Gre za izjemno kamero v težkih razmerah, ki s svojimi bližnjimi in zračnimi posnetki ujame večino plezalne akcije in pa tudi samo estetiko stolpa Poumaka in okoliške džungle, v katero je ujet. Film odlikuje tekoča montaža in poudarki, dinamičen ritem in poudarjeni zanimivi trenutki se povežejo z življenjsko glasbo. Če omenimo še vse vremenske tegobe, v katerih so snemali, od dežja, megle, blata, vse skupaj deluje še bolj impresivno.

Narava in ekologija: Holy (un)Holy River
Pete McBride, Jake Norton / 60 minut / ZDA, 2016
V filmu sledimo poti reke Ganges od njenega izvira v Himalaji do njenega izliva v Indijski ocean. Zgodba poskuša prikazati tako gospodarsko, kot tudi religiozno odvisnost Indije od njihove najbolj svete reke, za katero mnogi hindujci verjamejo, da je tekoča inkarnacija božanskega. Film ima tudi močno ekološko noto, saj opozarja na vse večjo in večjo onesnaženost Gangesa.
Film nobenega od članov žirije ni pustil ravnodušnega, saj s seboj nosi močan čustveni naboj in sporočilnost, ki se je ne znebiš še dolgo po ogledu filma. Odlična zgodba z rdečo nitjo lepo nakaže kontrast med naravo in družbo, pri čemer slednja pretirano izkorišča prvo v svoje, človeške namene. To izkoriščanje gre celo do te mere, da je vprašljiva eksistenca same svete reke, saj jo lahko v določenih nižjih predelih primerjamo z odprto kanalizacijo. S tem pa je tudi pokazan paradoks, ki se zrcali v samem naslovu filma. Film odlikuje odlična kamera, od začetnih spektakularnih posnetkov Himalaje in izvira Gangesa, do še preveč nazornih posnetkov onesnaženosti v nadaljevanju. Sama naracija je izpeljana zelo dobro, saj z večimi manjšimi zgodbami posameznikov poskrbi, da vse skupaj ne deluje preveč monotono. Film vreden ogleda, ki je žirijo v celoti prepričal v svoji kategoriji.

Posebna omemba žirije: Crossing Iceland
Jure Breceljnik / 52 minut / Slovenija/Islandija, 2016
Gre za predzadnji film pokojnega režiserja Jureta Breceljnika, ki s snemalno ekipo sledi enemu najboljših kajtarjev na snegu Jeromu Josserandu v njegovem poskusu prečkanja Islandije. Jerome si za cilj postavi prečenje 200 kilometrov dolge poti z južnega proti severnemu delu otoka, in to v enem samem dnevu.
Žirija meni, da si film zasluži posebno omembo za delo kamere, saj je bil posnet v nemogočih vremenskih razmerah z orkanskim vetrom in pri temperaturah, ki so kazale krepko pod ničlo. Če vzamemo v zakup še to, da je prečkanje trajalo en sam dan, so posnetki, ki so jih ujeli, naravnost neverjetni. Poleg tega pa je izjemna celota, kjer sta med snemalnim delom bila prisotna le režiser in snemalec, v primerjavi z visokoproračunskimi filmi, kjer pri projektu sodeluje veliko ljudi. Zelo všečna je bila tudi avtorska glasba, ki je bila spisana prav za ta film.

Komentarji

Prikaži vse komentarje (0)
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024
SOCIALNA OMREŽJA
Če ti je vsebina všeč, jo objavi na Twitterju in/ali FaceBook-u.

Iskanje med novicami


Išči med

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
ZADNJE NOVICE
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih