nedelja, 28. april 2024

Gorski športi |
Komisija za gorske športe |
Društvo za razvoj turnega smučanja | Turnosmučarski klub LiMa |
Slovenska reprezentanca v tekmovalnem turnem smučanju je na peti tekmi svetovnega pokala, ki je bila med 22. in 25. februarjem v italijanskem Val Martellu, navdušila z odličnim nastopom v mešanih štafetah, disciplini, ki bo poleg šprintov na olimpijski premieri turnega smučanja leta 2026, prav tako v Italiji. Rea Kolbl in Luka Kovačič sta bila deveta v A-finalu, Ana Čufer in Klemen Španring pa prav tako deveta v B-finalu. Slovenci so nastopili tudi na posamični tekmi in v šprintih.
Na peti tekmi svetovnega pokala 2023/24 v tekmovalnem turnem smučanju se je v Val Martellu pomerilo 110 tekmovalcev iz 23 držav, med njimi slovenska četverica. Posamična tekma 22. februarja je tekmovalcem postregla z zahtevno in razgibano traso, na kateri so morali nad dva tisoč metri premagati dobrih 14 kilometrov in več kot 1500 višinskih metrov. V ženski konkurenci je zmagala Francozinja Axelle Gachet Mollaret, slovenske barve je zastopala Rea Kolbl, ki je bila 23. V moški konkurenci je slavil Francoz Xavier Gachet, Slovenca Luka Kovačič in Klemen Španring pa sta se uvrstila na 37. oziroma 40. mesto.

val_martello_sp_kovacic_kolbl_foto_skimo_stats
Luka Kovačič in Rea Kolbl na cilju tekme mešanih štafet, kjer sta že drugič letos osvojila deveto mesto v svetovnem pokalu, kar je tudi največji slovenski uspeh v tej disciplini (foto Skimo Stats)

Po dnevu počitka so se tekmovalni turni smučarji 24. februarja pomerili v mešanih štafetah, kjer sta se izkazali obe slovenski dvojici. V A-finalu, kjer sta zmagala Italijana Alba de Silvestro in Michele Boscacci, sta bila Rea Kolbl in Luka Kovačič (oba Društvo za razvoj turnega smučanja) deveta, s čimer sta ponovila svoj najboljši rezultat v tej disciplini, ki sta ga dosegla na 4. tekmi svetovnega pokala 3. februarja v Villarsu. Deveto mesto je tudi največji slovenski uspeh v tej disciplini, ki sta ga Kolbl in Klemen Španring dosegla na prvi tekmi svetovnega pokala novembra v Val Thorensu v Franciji. Tokrat pa se je v Val Martellu Klemen Španring v paru z Ano Čufer (oba TSK LiMa) uvrstil na 9. mesto v B-finalu, ki je za zmagovalca okronal Avstrijca Sarah Dreier in Andreasa Mayerja. 9. mesto v B-finalu pomeni 21. mesto absolutno med 34 mešanimi štafetami na štartu tekme.

val_martello_sp_rea_kolbl_foto_skimo_stats
Rea Kolbl zadovoljna na eni izmed svojih najljubših posamičnih prog svetovnega pokala v Val Martellu (foto Skimo Stats)

Mešane štafete so nova olimpijska disciplina, sestavljena iz dveh vzponov (eden ima tudi peš odsek) in dveh veleslalomskih spustov, na premieri tekmovalnega turnega smučanja na zimskih olimpijskih igrah Milano-Cortina 2026 pa bodo tekmovalci nastopili tudi v atraktivnih špintih, ki potekajo na standardiziranih progah. V Val Martellu je 25. februarja v šprintih nastopil le ženski del slovenske reprezentance. Rei Kolbl se je četrtfinale izmuznil za nekaj sekund in je bila 32., Ana Čufer je tekmo sklenila na 34. mestu, zmagala pa je Francozinja Emily Harrop

"Zima se je vrnila v Val Martello in imeli smo res super proge za vse tekme svetovnega pokala. Na eni izmed meni najljubših posamičnih prog v kar močni ženski konkurenci s tehničnimi vzponi ter spusti sem si ob kar dobrem dnevu prismučala 23. mesto. V soboto sva z Lukom končala na 9. mestu, kar je bil res super dan - oba sva se super počutila in brez večjih napak prehitela vse ekipe, ki bi jih na ta dan lahko. V nedeljo pa je kljub relativno dobremu počutju v do zdaj še največji ženski konkurenci par sekund zmanjkalo do četrtfinala," je vtise strnila 32-letna Ljubljančanka Rea Kolbl, ki je še lani tekmovala za Združene države Amerike.

val_martello_sp_kovacic_foto_ismf
Luka Kovačič je navdušen, da celotna slovenska članska reprezentanca napreduje in drži stik z najboljšimi (foto ISMF)

Najizkušenejši reprezentant Luka Kovačič je tekmo podoživel z naslednjimi besedami: "Italijanska tekmovališča nikoli ne razočarajo, saj načeloma vedno poskrbijo za dobre poligone. Najprej je bila na sporedu posamična preizkušnja, ki je postrega z vrhunsko progo, kjer si moral biti kompleten turni smučar - žal pa sem imel nekaj smole, in sem ostal brez želene uvrstitve med 25. in 30. mestom, ter zaključil znotraj najboljših 40. Potem pa nas je čakala še olimpijska disciplina mešane štafete, kjer sva z Reo po res super borbi zaključila na 9. mestu, ter še enkrat potrdila, da celotna slovenska članska ekipa napreduje in drži stik z najboljšimi. Zelo sem vesel, da imamo letos tudi konkurenco znotraj same reprezentance, saj smo vsi: Klemen, Rea in Ana; zelo napredovali in so med nami vedno manjše razlike."

val_martello_sp_ana_cufer_1_foto_ismf
Tekma v Val Martellu je bila za Ano Čufer premierni nastop v svetovnem pokalu (foto ISMF)

Tekma v Val Martellu je bila premierni nastop v svetovnem pokalu za Ano Čufer, letošnjo novinko v reprezentanci. "Moj prvi svetovni pokal. Ne morem reči, da sem najbolj zadovoljna z nastopi, sem pa zadovoljna za borbo do konca. Iztisnila sem iz sebe, kar sem lahko tisti trenutek. Se že veselim nove priložnosti naslednji teden v Schladmingu!" je dejala 27-letna gorska tekačica iz Ajdovščine.

Naslednja tekma svetovnega pokala bo 1. in 2. marca v avstrijskem Schladmingu, sezono svetovnega pokala 2023/24 v tekmovalnem turnem smučanju pa bo med 6. in 10. aprilom sklenila tekma v Cortini d'Ampezzo (Italija).

Manca Ogrin

--------------------------