četrtek, 10. april 2014, ob 0. uri, ogledov: 3071

Tekma v težavnosti za regionalni pokal iRCC v Zagrebu

Športno plezanje |
Komisija za športno plezanje |
Objavil(a): Zdenka Mihelič
Najbolj opazna zadeva je bila, da so Hrvati kljub drugačnim napovedim v finalu merili čas in na osnovi tega odločali o zmagovalcu. Glede na trenutno veljavne predpise iRCC jim tega nihče ne more zameriti. Predpisi so zato, da se jih držimo. Upam, da nam jih bo uspelo spremeniti za iRCC 2014.
iRCC_logoTekma v Zagrebu je potekala v nedeljo, 6. aprila 2014.

Bolj neprijeten je bil znaten upad udeležbe na vsega 133 tekmovalcev (Hermagor 187, Radovljica 203). Verjamem, da je k temu delno prispeval vtis iz Trbiža, izkušnje iz preteklih let, dejstvo, da je teh tekem enostavno preveč (naslednji vikend bo na Jesenicah že četrti zaporedni vikend tekma - do tega je prišlo zaradi naknadnih sprememb terminov Zahodne lige), obenem pa so slovenski trenerji že ugotovili, da se finala v Wolfsbergu 10.05. verjetno ne bo dalo udeležiti. Vrli načrtovalci slovenskega državnega prvenstva so namreč za 11. maj določili termin tekme v Slovenski Bistrici. Da je stvar še hujša sledi 17. 5. zaključek Zahodne lige, 24. 5. pa tekma za državno prvenstvo v Šmartnem - 4 tekme v treh vikendih. Ali gre pri tem za nesposobnost ali namerno nagajanje organizatorjem Zahodne lige in pokala iRCC, ocenite sami. Za lažji razmislek naj omenim, da so bili termini za iRCC znani že jeseni 2013, ob koncu leta 2013 smo imeli koledar Zahodne lige, provizorični koledar državnega prvenstva pa smo dobili pred nekaj tedni in bo uradno potrjen šele na zboru načelnikov 24. 4. Sam bom proti predlaganemu koledarju DP glasoval zaradi zgoraj opisane zagate z otroškimi termini (ne pozabimo, da slovenskim otrokom onemogoča tudi nastop na Color festivalu v Imstu v začetku junija), obenem pa so že tudi odločili, da najboljši slovenski balvanisti ne bodo mogli postati državni prvaki saj bodo lahko nastopili le na eni od treh tekem za državno prvenstvo.

Glede na zapisano in majhno verjetnost, da bi v KŠP spremenili svoj koledar državnega prvenstva, pričakujem tudi na tekmi v Wolfsbergu sorazmerno skromno udeležbo slovenskih plezlcev.

Kaj nam torej ostane za naslednje leto. Vsekakor se bomo morali v Wolfsbergu resno pogovoriti o tem, da tekme nikakor ne more organizirati nekdo, ki v steni pusti oprimke iz komercialne dejavnosti, tekmovalne smeri pa so potem po barvah speljane med obstoječimi oprimki. Kdor se s tem ne bo strinjal, tekme pač ne bo dobil. Število tekem je v vsakem primeru treba zmanjšati in pokal zaključiti do konca aprila, ko se zbudi KŠP. Z Zahodno ligo se bo treba uskladiti, da bo tudi tam kašna tekma manj in bodo tekme vsak drugi teden. Ko je koledar sprejet, se ga ne da več spreminjati. Ni nadomestnih terminov in tudi ne nadomestnih organizatorjev. Ukinitev plusa je v iRCC že dogovorjena, vsekakor pa se bomo morali pogovoriti tudi glede časov v težavnostnem plezanju. Gledanje na uro sodnike še bolj zbega in delajo še več napak kot jih že sicer.

Po tekmi v Wolfsbergu bom že lahko zapisal, kako bo izgledal pokal regij iRCC 2015.

Pavel Škofic

Celotni rezultati >>>

KSP_PZS_iRCC2014_Zagreb2
V znamenje podpore letošnjega Mednarodnega dneva športa za razvoj in mir (6.  4.), so vsi dvignili bele kartončke kot znamenje miru, foto arhiv organizatorja