sobota, 20. april 2024

petek, 18. julij 2014, ob 0. uri, ogledov: 3498

6 nasvetov za varen obisk gora

Preventiva |
Številni se bodo tudi to poletje odločili, da lepe, tople dni preživijo aktivno, v raziskovanju gora. V Sloveniji jih imamo ogromno, od čisto enostavnih, primernih za skoraj vsakega posameznika, do bolj zahtevnih, ki ustrezajo le najbolj pripravljenim. Tako za ene kot za druge velja pravilo, da je treba pri hoji v hribe biti pripravljen in previden. Na kaj vse morate misliti, preden se lotite vašega podviga, smo povprašali Matjaža Šerkezija, predsednika Komisije za informiranje in analize Gorske reševalne zveze Slovenije.
Katera so glavna priporočila, ki jih moramo upoštevati, preden se sploh odpravimo v gore?
Dobra priprava na turo nam bo prihranila marsikatero težavo. Zato vedno svetujemo, da se posameznik dobro pozanima o razmerah na planinskih poteh, kjer so še marsikje vidne posledice letošnje požledi. Nadalje:

• Preverite ali imate v nahrbtniku vse potrebne stvari,
  • preverite vremensko napoved,
  • planinski vzpon ali pohod začnite dovolj zgodaj,
  • pripravite načrt poti, ugotovite koliko časa boste potrebovali in preverite, kakšen je teren vaše poti,
  • vzemite si čas in uživajte,
  • ne uživajte alkohola in tobaka.

Kako pravilno izberemo turo?
Priporočam nekaj enostavnih nasvetov:

• Predvsem naj bo tura primerna vaši fizični in psihični pripravljenosti. Bodite pozorni, če imate kakršnekoli kronične bolezni, alergije ali pa ste srčni bolnik.
  • Prilagodite se najšibkejšemu udeležencu skupine, še posebej, če so to otroci.
  • Pripravite se in pridobite prave informacije od vodnikov PZS ali gorskih vodnikov, znancev in spletnih strani (www.pzs.si in www.grzs.si). Pri različnih spletnih straneh bodite pozorni, saj po spletu krožijo številni podatki, ki so lahko zavajajoči.

Kaj moramo vedeti, ko se podamo v gore?
Začnite počasi, da se ogrejete in pripravite telo.
  • Pred prvim počitkom hodite vsaj eno uro.
  • Ko začutite znake utrujenosti ali izčrpanosti, se ustavite za daljši počitek.
  • Izberite varna mesta za počitek, kjer ni nevarnosti zdrsa, padajočega kamenja, snežnih plazov in niso direktno na soncu.
  • Zaščitite se pred soncem s kremo primernega faktorja, pokrivalom in sončnimi očali.
  • Na zahtevnih in zelo zahtevnih poteh uporabljajte samovarovanje s pomočjo plezalnega pasu in samovarovalnega kompleta.
  • Če zaradi nepredvidene ovire na poti ne morete varno nadaljevati, se pravočasno obrnite.
  • Uživajte zadostne količine tekočin in hrane. Pijte večkrat in v majhnih količinah.
  • V primeru nenadnega poslabšanja vremena si čim prej poiščite zavetje v planinski koči ali bivaku. Če to ni možno, sestopite z izpostavljenih grebenov in ture ne nadaljujte.

Brez česa ne smemo v hribe?
Obvezna oprema, ki mora biti v nahrbtniku vsakega planinca ne glede na vrsto ture:

• Astronavtska alu-folija ali velika črna vreča in bivak vreča,
  • komplet prve pomoči,
  • čelna svetilka in rezervne baterije,
  • mobilni telefon s polno baterijo,
  • beležka in navaden svinčnik,
  • sveča in vžigalice v vodo neprepustni vrečki,
  • kapa in rokavice,
  • železna rezerva (hrana, ki ima visoko energijsko vrednost in dolg rok obstojnosti, je lahka in ima majhen volumen).

Kaj pa čelada oziroma pohodne palice?
Korak s pomočjo palic je lahko varnejši, poleg tega pa se ob pravilni rabi bistveno razbremeni kolena, še posebej ob pravilni nošnji težkega nahrbtnika. Čelada je vsekakor priporočljiva in zaželena.

Kakšni so primerni pohodniški čevlji in kaj moramo upoštevati pri nakupu?
Pri nakupu upoštevajte naslednje nasvete:

• Čevelj mora služiti svojemu namenu, zato moramo vedeti kje bomo čevlje rabili (visokogorje ali navaden izlet v naravo).
  • Čevlje preizkusite proti koncu dneva, ko so noge utrujene in zatečene, saj bo tako tudi na turi. Preizkusite jih s podobnimi nogavicami, kot jih boste nosili na turi.
  • Ne izberite prevelikih in ne premajhnih čevljev. Ti morajo enakomerno prijeti nogo spredaj in s strani, petni del pa se mora lepo prilegati nogi.
  • Vedno preizkusite oba čevlja, saj pri 70 odstotkih ljudi dolžina stopala niha za pol do ene številke.

Vir: Zavarovalnica Triglav