torek, 7. oktober 2014, ob 0. uri, ogledov: 5193

Domen Škofic osvojil Solkanski most

Splošno | Športno plezanje |
Komisija za športno plezanje |
Domen Škofic, eden izmed najperspektivnejših mladih svetovnih plezalcev, se je ob podpori slovenske športnoplezalne reprezentance in Red Bulla podal na svoj prvi »urbani plezalni« cilj in kot se za športnega plezalca njegovega kova spodobi suvereno opravil z enim izmed najmarkantnejših objektov na Slovenskem – Solkanskim mostom.

Veliki kamniti most v Solkanu se razpenja na razdalji 85 metrov in se nad povprečno gladino reke Soče dvigne za slabih 40 metrov. Domen se ga je lotil z levega brega, vzpon pa se je proti vrhu vedno bolj prevešal v prečenje, ki ga je zaključil na najvišji točki loka. Celoten vzpon je v dolžino meril blizu 60 metrov, Domen pa je v enem kosu zanj porabil nekaj manj kot pol ure. Že med samim plezanjem je spremljevalcem na tleh zaklical, da sicer ni tako zelo težko, a da je občutek vseeno nekoliko srhljiv in ne glede na to vzpon ocenil s 7c.

Kljub temu se je na koncu odločil za še en drzen manever. Z vrha je namreč skočil v globino, kakih 20 metrov nižje pa ga je nad Sočo z vrvjo ujel varujoči Simon Margon. Skok mu je bil tako zelo všeč, da se je na most povzpel še enkrat in zadevo ponovil z obratom nazaj.

Dvajsetletni študent ljubljanske fakultete za šport se je na ta podvig že dalj časa pripravljal s podporo slovenske plezalne reprezentance in Red Bulla. »Do sedaj sem vedno plezal na umetnih stenah in v plezališčih, takšnega mostu pa sem se lotil prvič. Občutek je super, saj lahko spustiš noge in napreduješ le z rokami,« je povedal in dodal, da je »danes prvič v življenju naredil dve stvari, plezal po mostu z največjim kamnitim lokom na svetu in skočil z njega, ob tem pa naredil obrat nazaj. Vsekakor si bom oboje zapomnil za vedno.«

Za morebitne ponavljavce Domnovega dosežka je treba poudariti, da Solkanski most ni od muh. Predvsem je za plezanje po takšni konstrukciji potrebna dobra vzdržljivost in moč prstov ter predvsem dobra spremljevalna ekipa, ki zagotovi dobro varovanje. Pogled na Sočo več kot 30 metrov pod bingljajočimi nogami, s konicami prstov na majhnih kamnitih poličkah, pa zahteva tudi zvrhano mero poguma.

Projekt so pozdravili tudi na Slovenskih železnicah, ki upravljajo most, in dovolili namestitev varovalnih sistemov, v katere je Domen med plezanjem vpenjal vrv - seveda so bili vsi nameščeni brez trajnega posega v most. Domnu v pozdrav so čez most napotile tudi muzejski vlak, ravno, ko se je bližal vrhu.

Kratek posnetek Domnovega plezanja si lahko ogledate na tej povezavi.

Povzeto po: www.redbull.com