petek, 19. april 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

NOVICE  

sreda, 22. oktober 2014, ob 0. uri, ogledov: 3011

Skupščina Mednarodnega združenja planinskih organizacij UIAA 2014

Splošno | 
Objavil(a): Matej Ogorevc
Mednarodno združenje planinskih organizacij UIAA (International Climbing and Mountaineering Federation oz. Union internationale des associations d’alpinisme) je bilo ustanovljeno leta 1932. Med ustanovnimi članicami UIAA je bila tudi Planinska zveza Jugoslavije, katere zelo pomemben del smo bili tudi slovenski planinci. Po osamosvojitvi Slovenije je Planinska zveza Slovenije leta 1991 postala članica UIAA in je bila tako ena izmed prvih slovenskih panožnih športnih zvez, priznana s strani mednarodne športne federacije.
UIAA trenutno združuje preko 80 planinskih organizacij iz več kot 50 držav. UIAA je za področje planinstva, alpinizma in lednega plezanja s strani Mednarodne športne federacije Sport Accord priznana kot panožna svetovna organizacija. Od leta 2012 je predsednik UIAA Frits Vrijlandt iz Nizozemske, ki ga poznamo tudi slovenski planinci, saj se je aprila 2012 udeležil svečane skupščine PZS v Celju. Poleg predsednika sta glavna organa upravljanja UIAA izvršni in upravni odbor, vsebinske aktivnosti pa potekajo pod okriljem osmih različnih komisij. Enkrat letno poteka skupščina UIAA, vsakokrat na drugi lokaciji. Skupščino sestavljajo delegati članic, ki imajo pri splošnih zadevah po en glas, pri finančnih zadevah pa je število glasov odvisno od višine letne članarine, ki jo plača posamezna članica. Ta pa je odvisna od števila članov, ki jih ima posamezna organizacija.
 
Letos je skupščina UIAA potekala v ZDA v zvezni državi Arizona, natančneje v mestu Flagstaff, ki leži na nadmorski višini 2106 metrov in je znano turistično središče v ZDA. Flagstaff leži pod vznožjem kar 3851 metrov visokega vrha Humphreys Peak in je eno od pomembnih središč za planinarjenje in plezanje v ZDA. Skupščine, ki je potekala v soboto, 18. oktobra 2014, se je udeležilo okoli 50 delegatov članic UIAA, med njimi tudi predstavnik PZS. Na dnevnem redu je bilo kar 16 točk, ki smo jih obravnavali od 9. do 17. ure z vmesnim odmorom za kosilo. Na skupščini so bila uvodoma potrjena poročila predsednika, strokovne službe, finančna poročila in poročila komisij. Nato so bile v članstvo UIAA sprejete štiri planinske organizacije, in sicer: Armenian Alpine Club, Natural Adventure Association of Malaysia, Lithuanian Mountaineering Association (ponovna včlanitev v UIAA) in National Mountaineering and Climbing Association of Sri Lanka. Pred kosilom so bila sprejeta še dopolnila k Strategiji UIAA 2012-2016, priporočila UIAA glede ohranjanja prvinskosti sten za alpinizem (priloga), nova antidopinška pravila, ki veljajo za tekmovanja v lednem plezanju (priloga), in stališče UIAA do nadelave fiksnih varoval z Južnega sedla na vrh Mount Everesta (priloga). 
 
Po kosilu so bile na vrsti volitve, ki ne potekajo za vse organe hkrati, ampak se izvedejo, ko se posameznim članom organom iztečejo mandati. Posameznik je lahko član nekega organa samo dva mandata zapored. Za izvršni odbor sta bila izvoljena Peter Farkas iz Madžarske (drugi mandat) in Marc Beverly iz ZDA (prvi mandat). V upravni odbor je bila ponovno izvoljena Cristine Kyungmi Pae iz Južne Koreje, po nekaj letih premora pa je član upravnega odbora postal Josef Klenner, predsednik Nemške planinske zveze DAV. Skupščina je za častnega člana UIAA soglasno izvolila Tamotsuja Nakamuro iz Japonske, ki je dolgoletni raziskovalec vzhodnega Tibeta, kjer so še zadnja neraziskana območja na Zemlji. Posebno priznanje UIAA je prejel tudi ameriški alpinist Steve House, ki je svojo alpinistično kariero začel prav v Sloveniji. Ob zaključku skupščine je bila izvedena predstavitev Južne Koreje, kjer bo prihodnje leto skupščina UIAA, izvedeno pa je tudi bilo glasovanje o lokaciji skupščine UIAA za leto 2016. Za organizatorja so kandidirale Planinska zveza Indije (New Delhi), Planinska zveza Nepala (Kathmandu) in Planinska zveza Južne Tirolske (Brixen). Po uvodnih predstavitvah so predstavniki Nepala umaknili kandidaturo, zato sta bili na glasovanje podani samo dve kandidaturi in po javnem glasovanju je bilo sprejeto, da bo skupščina UIAA 2016 v mestu Brixen na Južnem Tirolskem. Pod točko razno je novi član upravnega odbora UIAA in predsednik Nemške planinske zveze podal predlog, da se preuči možnost vzpostavitve evropske konference UIAA, ki bi združila članice UIAA iz Evropske unije in katere glavni namen bi bil poenotenje stališč planinskih organizacij do predlogov dokumentov EU. 
 
UIAA združuje vsebinsko zelo različne planinske organizacije z vseh petih celin, zato je usklajevanje stališč zelo naporno in časovno zamudno. Planinska zveza Slovenije po številu članov spada med 15 največjih planinskih zvez, po vsebini dela pa smo na številnih področjih planinstva med vodilnimi na svetu. Zato je smiselno, da Planinska zveza Slovenije aktivno deluje v tistih organih UIAA, kjer lahko svoje izkušnje in znanje oplemenitimo ter primerjamo z izkušnjami drugih planinskih organizacij.

Povezava do poročila na spletni strani UIAA. 

pzs_uiaa_2014_vir_uiaa
Zasedanje skupščine UIAA v ameriškem Flagstaffu, vir UIAA


Komentarji

Prikaži vse komentarje (0)
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024
SOCIALNA OMREŽJA
Če ti je vsebina všeč, jo objavi na Twitterju in/ali FaceBook-u.

Iskanje med novicami


Išči med

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
ZADNJE NOVICE
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih